Rejestracja pojazdu przez mienie przesiedleńcze – wszystko co musisz wiedzieć
Poruszane tematy
- 1 Rejestracja pojazdu przez mienie przesiedleńcze – wszystko co musisz wiedzieć
- 2 Mienie przesiedleńcze – co to takiego
- 3 Korzyści płynące z mienia przesiedleńczego
- 4 Warunki uzyskania mienia przesiedleńczego
- 5 Mienie przesiedleńcze z krajów spoza UE (państwa trzecie)
- 6 Dokumenty wymagane do uzyskania mienia przesiedleńczego
- 7 Pozostałe formalności dotyczące rejestracji pojazdu z zagranicy
- 8 Pomożemy Ci uzyskać mienie przesiedleńcze i bezpiecznie zarejestrować pojazd z zagranicy
Rejestracja pojazdu przez mienie przesiedleńcze to świetny sposób na ominięcie podatku akcyzowego, który trzeba zapłacić. Jakie korzyści niesie za sobą skorzystanie z mienia przesiedleńczego oraz jak wygląda rejestracja pojazdu w takim przypadku? W tym artykule zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje.
Mienie przesiedleńcze – co to takiego
Definicja mienia przesiedleńczego/osobistego obejmuje każde mienie przeznaczone na użytek osób zainteresowanych lub do zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych.
W szczególności są to:
- majątek ruchomy gospodarstwa domowego,
- rower i motocykle, prywatne pojazdy mechaniczne i przyczepy do nich, przyczepy campingowe, łodzie wycieczkowe i prywatne samoloty.
W skład mienia osobistego wchodzą również sprzęty do wykonywania rzemiosła oraz zawodu wykonywanego za granicą. Natomiast nie może mieć ono charakteru lub ilości wskazującej na przewożenie go w celach handlowych.
[WYKONAMY ZA CIEBIE WYMAGANE PROCEDURY REJESTRACJI POJAZDU Z ZAGRANICY]
Korzyści płynące z mienia przesiedleńczego
Uzyskanie statusu mienia przesiedleńczego pozwoli nam być zwolnionym z podatku akcyzowego, VAT i cła (dotyczy wyłącznie wracających z poza UE).
Jak dużo możemy zaoszczędzić w przypadku samochodu?
Poniżej przedstawiamy stawki podatku akcyzowego:
- 3,1% wartości samochodu – samochody osobowe o pojemności silnika do 2000 cm33,
- 18,6% wartości samochodu – samochody osobowe o pojemności silnika przekraczającej 2000cm33.
Pamiętajmy, że obliczając wysokość podatku akcyzowego należy przeliczyć wartość samochodu na polskie złote. Najlepiej skorzystać z aktualnych kursów podanych na stronie Narodowego Banku Polskiego.
Niższe wartości podatku akcyzowego zapłacą osoby posiadające pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Stawki wyglądają następująco:
- 1,55% wartości samochodu – akcyza dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) – pojemność do 2000 cm3,
- 9,3% wartości samochodu – akcyza dla pełnych i miękkich hybryd – pojemność powyżej 2000 cm3.
Przeliczając wartość samochodu kupionego za granicą na złotówki uzyskamy dość wysoką kwotę podatku akcyzowego. Korzystając z mienia przesiedleńczego możemy tych kosztów uniknąć.
Warunki uzyskania mienia przesiedleńczego
Podstawowym warunkiem uzyskania mienia przesiedleńczego pojazdu jest udowodnienie użytkowania pojazdu przez minimum 6 miesięcy. Może to być umowa kupna i dowód rejestracyjny z wpisanymi danymi osoby ubiegającej się o zwolnienie z akcyzy.
Ponadto trzeba pamiętać o dokumentach potwierdzających nasz pobyt poza granicami kraju. Tutaj ten okres wynosi 12 miesięcy. W tym celu Urzędy Celne często chcą zobaczyć m .in. zaświadczenie o zameldowaniu, umowę o pracę, opłacanie rachunków za prąd, telefon.
Jeżeli z wyprzedzeniem wiemy, że będziemy chcieli sprowadzać auto do kraju należy pamiętać o jak najszybszym przerejestrowaniu go na nas. Unikniemy dzięki temu wszelkich niedogodności związanych z uzyskaniem statusu mienia przesiedleńczego.
[JEŚLI NIE CHCESZ CZEKAĆ W KOLEJKACH, ZLEĆ NAM REJESTRACJĘ SWOJEGO POJAZDU]
Mienie przesiedleńcze z krajów spoza UE (państwa trzecie)
Jeżeli chcemy być zwolnieni z cła, którym objęte są towary i pojazdy przywożone spoza krajów Unii Europejskiej (w tym Wielka Brytania od 31.12.2020r.) należy zgłosić taką chęć w oddziale celnym/urzędzie celno-skarbowym w Polsce. Warunki uzyskania zwolnienia z cła pozostają takie same jak w przypadku zwolnienia z podatku akcyzowego w krajach UE, czyli minimum 12 miesięczny, udokumentowany pobyt w danym kraju oraz co najmniej 6 miesięczny okres posiadania auta.
Dokumenty wymagane do uzyskania mienia przesiedleńczego
Urząd Celny poprosi nas o udokumentowanie naszego pobytu poza granicami kraju przez okres minimum 12 miesięcy oraz posiadanie pojazdu przez minimum 6. Dokumentami potwierdzającymi są:
- zaświadczenie o zameldowaniu,
- umowa o pracę,
- faktury opłacania rachunków za prąd,
- umowa potwierdzająca nabycie pojazdu,
- dowód rejestracyjny z naszymi danymi.
Przedstawiane dokumenty, jeżeli wydawane był w języku obcym, muszą być przetłumaczone na język polski. Podobnie jeśli chcemy ubiegać się o zniżkę za bezszkodową jazdę. Zaświadczenie powinno być przedstawione w języku obcym razem z tłumaczeniem przysięgłym.
Pozostałe formalności dotyczące rejestracji pojazdu z zagranicy
Oprócz wyżej wymienionych procedur, które musi przejść każda osoba ubiegająca się o mienie przesiedleńcze dla swojego samochodu, należy go również jak najszybciej zarejestrować po przyjeździe do kraju.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się co dokładnie trzeba zrobić, aby bez problemu móc używać samochodu na terenie kraju zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem Pierwsza rejestracja auta z zagranicy. Opisujemy tam dokładne koszty związane z rejestracją auta z zagranicy, a także przedstawiamy listę wymaganych dokumentów.
Pomożemy Ci uzyskać mienie przesiedleńcze i bezpiecznie zarejestrować pojazd z zagranicy
Jeżeli nie chcesz samodzielnie przechodzić przez ten czasochłonny proces możesz zlecić to naszej firmie! Zajmujemy się kompleksową usługą rejestracji pojazdu z zagranicy przez mienie przesiedleńcze i nie tylko! Posiadamy 14 letnie doświadczenie w sprawach związanych z rejestracją pojazdów, więc niewiele nas może zaskoczyć. Poza tym jesteśmy w stałym kontakcie z najlepszymi tłumaczami przysięgłymi, dzięki czemu nie musisz się martwić o tłumaczenie swoich dokumentów!
[NASZA OFERTA REJESTRACJI POJAZDU Z ZAGRANICY]
Zobacz również: