Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Niezależnie czy to auto na jednorazową przejażdżkę, czy takie, które dopiero ma być kupione – warto sprawdzić, czy posiada ubezpieczenie OC. Czy konieczne jest posiadanie numeru polisy? Jak najłatwiej pozyskać takie informacje?

Dlaczego warto sprawdzać, czy auto jest ubezpieczone?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nazywane potocznie OC jest obowiązkowe. Wymaga tego zarówno polskie prawo, jak i odpowiedzialność kierowcy. To dzięki niemu w przypadku wypadku lub innego nieoczekiwanego zdarzenia, nie trzeba martwić się o koszty naprawy samochodu lub leczenia osób trzecich. Dla bezpieczeństwa i spokoju warto zawsze sprawdzać, czy auto, którym będzie się jechało, posiada takie ubezpieczenie.

Zobacz naszą ofertę:

Usługa rejestracji pojazdów we Wrocławiu

  1. Rejestracja pojazdów Wrocław
  2. Rejestracji pojazdów za granicy
  3. Przerejestrowanie pojazdu
  4. Rejestracja auta w urzędzie we Wrocławiu

Jakich danych potrzebujesz, żeby sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Najprostszym sposobem sprawdzenia ubezpieczenia, jest posłużenie się jego numerem. Jeśli dostępny jest pełny numer ubezpieczenia, bez trudu można dowiedzieć się wielu istotnych szczegółów. Wystarczy skorzystać ze strony ubezpieczyciela. Jeśli jednak taki numer nie jest dostępny, można skorzystać również z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W tym przypadku konieczny jest numer VIN oraz numer rejestracyjny. Dzięki temu można sprawdzić nie tylko czy polisa OC jest ważna, ale również, jaki jest stan techniczny pojazdu, historia przebiegu oraz wypadków. W przypadku zakupu samochodu kluczowa jest również informacja na temat stanu licznika oraz faktu czy był wymieniany.

Podczas dokonywania zakupu używanego samochodu można szukać informacji na temat ubezpieczenia i historii pojazdu również na oficjalnej stronie Historia pojazdu. Jest to portal stworzony przez CEPiK. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu można otrzymać pełny raport na temat stanu pojazdu. Zawiera on dodatkowe informacje, takie jak rok produkcji, świadectwo homologacji oraz parametry techniczne. Dzięki temu można w pełni świadomie podjąć decyzje o zakupie samochodu.

Gdzie najlepiej zacząć – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Największą bazą informacji na temat ubezpieczeń samochodów jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania tu również niezbędny jest numer VIN lub numer rejestracyjny. Dane, które można uzyskać na stronie to UFG to między innymi:

  • Dane o polisie OC i AC
  • Numer polisy
  • Nazwa i adres ubezpieczyciela
  • Marka pojazdu
  • Informacja, czy polisa OC jest aktualna

Korzystanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest w pełni bezpieczne – nie ma możliwości poznania danych osobowych właściciela pojazdu. Warto jednak pamiętać, że jeśli na stronie UFG znajdzie się informacja o nieważnej polisie, istnieje możliwość, że ubezpieczyciel jeszcze nie przekazał informacji o wykupionym ubezpieczeniu – ma na to aż 14 dni. W pozostałych przypadkach samochód prawdopodobnie rzeczywiście nie posiada ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oferuje również aplikacje UFG Kup Auto. Pozwala ona na szybkie sprawdzenie ważności OC i umożliwia pobranie wzoru umowy kupna-sprzedaży.

Zobacz również: Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Strona UFG jest dostępna dla wszystkich i pozwala na pozyskanie podstawowych informacji na temat wszystkich pojazdów mechanicznych z obowiązkowych ubezpieczeniem OC.

Jak najłatwiej ubezpieczyć samochód?

Co w sytuacji, gdy samochód nie jest ubezpieczony lub polisa straci ważność? Należy niezwłocznie je ubezpieczyć. Jeśli z różnych powodów kierowca nie może sam znaleźć najlepszej oferty lub potrzebuje profesjonalnej pomoc, warto skorzystać z usług doradcy rejestracyjnego. Współpracuje on z najlepszymi firmami ubezpieczeniowymi i z pewnością znajdą najlepszą ofertę.

Kliknij i sprawdź ofertę https://rejestracja-pojazdow.com.pl/ubezpieczenia/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.