jak uniknąć problemów po sprzedaży auta

Jak uniknąć problemów po sprzedaży auta?

O czym należy pamiętać sprzedając auto?

Sprzedaż auta nie kończy się na spisaniu umowy oraz przekazaniu kluczyków. Po wszystkim musimy dokonać jeszcze kilku bardzo ważnych formalności. Jak uniknąć problemów po sprzedaży auta dowiesz się w najnowszym wpisie.

Co musi się znaleźć w umowie kupna–sprzedaży?

Najważniejszym dokumentem potwierdzającym transakcję sprzedaży/zakupu auta jest umowa kupna–sprzedaży. Sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla obydwu stron. O czym należy pamiętać szukając wzoru umowy i jakie informacje powinny się w niej znaleźć?

Umowa kupna–sprzedaży uprawnia kupującego do zarejestrowania pojazdu na siebie. O tym co jest potrzebne przy rejestracji pojazdu pisaliśmy poprzednio. 

[Jeśli nie jesteś pewien jakie dokumenty i gdzie należy dostarczyć możesz to zlecić nam. Zarejestrujemy Twój pojazd bez wychodzenia z domu.]

Oto najważniejsze informacje, które muszą znaleźć się w umowie kupna–sprzedaży:

  • imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania/zameldowania obu stron,
  • numer rejestracyjny i VIN,
  • marka oraz model pojazdu,
  • data, godzina i miejsce dokonywanej transakcji (ważne w przypadku wykroczeń tuż po zakupie auta),
  • cena,
  • informacja o wszelkich defektach auta, o których nabywca został poinformowany.

Zobacz naszą ofertę:

Usługa rejestracji pojazdów we Wrocławiu

  1. Rejestracja pojazdów Wrocław
  2. Rejestracji pojazdów za granicy
  3. Przerejestrowanie pojazdu
  4. Rejestracja auta w urzędzie we Wrocławiu

Gdzie zgłosić sprzedaż auta?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, na spisaniu umowy kupna–sprzedaży i przekazaniu kluczyków do auta się nie kończy. Musimy dopełnić kilku formalności oraz odwiedzić ważne instytucje, aby być pewnym, że nie ściągniemy na siebie problemów.

Wydział komunikacji

Pierwszym miejscem, do którego powinniśmy się udać jest wydział komunikacji odpowiedzialny za rejestrację pojazdów. Odwiedzamy tę placówkę, w której rejestrowaliśmy auto i informujemy o dokonanej transakcji. Ustawowo mamy na to 30 dni, ale nie warto zwlekać z tą czynnością. Im szybciej zrzucimy z siebie odpowiedzialność za sprzedany samochód, tym mniejsze prawdopodobieństwo niesłusznie wystawionego ewentualnego mandatu lub kary. 

Kara za niedotrzymanie terminu wynosi do 1000 zł. 

Ubezpieczyciel OC

Bardzo ważną placówką jest ubezpieczyciel OC, u którego wykupiliśmy polisę. Na poinformowanie mamy tutaj tylko 14 dni. 

Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych kosztów powinniśmy zgłosić informację o sprzedaży auta jak najszybciej. Dlaczego? Jeśli nowy nabywca nie wypowie polisy to odpowiedzialność za płacenie składek spoczywa na nas! 

Co więcej, jeżeli nie dopilnujemy tej procedury, a polisa automatycznie się przedłuży, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na nas karę w wysokości do 4500 zł! Nie wspominając już o ewentualnych stłuczkach, za które koszty poniesiemy my.

WAŻNE: Już w momencie podpisywania umowy powinniśmy uregulować kwestię ubezpieczenia. W jaki sposób? Wystarczy poprosić kupującego o podpisanie wypowiedzenia OC. Dzięki temu przedstawiając je w ubezpieczalni możemy starać się o zwrot za niewykorzystane składki.

Co z podatkiem dochodowym po sprzedaży auta?

Jeżeli sprzedajesz swój samochód po okresie krótszym niż 6 miesięcy od kupna to masz obowiązek rozliczenia się w urzędzie skarbowym. Taka transakcja traktowana jest przez urząd jako przychód, a więc należy się z niego rozliczyć. 

Wspomniany przychód, czyli różnicę w cenie zakupu i sprzedaży musisz wpisać w formularzu PIT-36 do końca kwietnia następnego roku. Zostanie wyliczony podatek od zarobku, który trzeba zapłacić. Ta informacja jest szczególnie ważna dla handlarzy, którzy utrzymują się ze sprzedaży samochodów. 

Jako kupujący masz obowiązek zgłosić fakt nabycia pojazdu w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni. Musisz złożyć deklarację PCC-3 oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% od wartości pojazdu. Jeżeli wartość nabytego pojazdu nie przekracza 1000 zł to jesteś zwolniony z tego podatku.

Jakich terminów musimy dotrzymać po sprzedaży auta?

Zarówno jako sprzedający jak i nabywca musimy dotrzymać pewnych terminów i formalności, aby uniknąć nieprzyjemności po sprzedaży auta. W przypadku sprzedającego obowiązują nas dwa: 30 dni na wizytę w wydziale komunikacji i 14 dni u ubezpieczyciela. Nie warto jednak zwlekać i najlepiej załatwić to jeszcze tego samego dnia, ponieważ unikniemy ewentualnych nieporozumień związanych z wykroczeniami czy mandatami z fotoradarów.

Jako kupujący musimy pojazd zarejestrować, więc formalności jest trochę więcej. Pamiętajmy, aby trzymać się wyznaczonych terminów, aby uniknąć kar nawet do 1000 zł (wydział komunikacji). Przed udaniem się do placówki warto sprawdzić czy mamy wszystkie wymagane dokumenty. Unikniemy ponownych wycieczek, które mogą być problematyczne.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *