pierwsza rejestracja auta z zagranicy

Pierwsza rejestracja auta z zagranicy

Obowiązkiem rejestracji samochodu jest obciążony każdy, kto go nabywa. Oprócz zgromadzenia niezbędnych dokumentów należy umówić wcześniej wizytę. Dodatkowo, pierwsza rejestracja auta z zagranicy wymaga większej liczby dokumentów i procedur niż w przypadku samochodu kupionego w kraju. Jak przejść przez proces bezstresowo unikając wielu wizyt w Wydziale Komunikacji? 

 

Ile jest zarejestrowanych samochodów z zagranicy?

W raporcie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możemy wyczytać, że do września 2020 roku zarejestrowano w Polsce ponad milion dwieście samochodów (1 209 732). W roku 2019 natomiast ta liczba wynosiła prawie dwa miliony (1 968 189). Liczba ta więc zmniejszyła się o prawie 800 000 pojazdów na co bezpośredni wpływ ma pandemia COVID-19, która wydłuża czas rejestracji nowych nabytków. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Państwu dokonać pierwszej rejestracji auta z zagranicy.

 

[JEŚLI NIE CHCESZ CZEKAĆ W KOLEJKACH, ZLEĆ NAM REJESTRACJĘ SWOJEGO POJAZDU]

Ile mamy czasu na rejestrację pojazdu z zagranicy?

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest termin, w którym należy zarejestrować pojazd. Dotychczas wynosił on 180 dni od dnia nabycia pojazdu (aż do 31 grudnia 2020 roku). Wówczas każda zwłoka w rejestracji pojazdu nie powodowała naliczania kary. Można było bezkarnie jeździć niezarejestrowanym samochodem po ulicach. Koszty ewentualnych szkód ponosił wtedy poprzedni właściciel. Od 1 stycznia 2021 roku czas został skrócony do 30 dni!

Z początkiem 2020 roku każda spóźniona rejestracja pojazdu wiąże się z grzywną w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. Karę ponoszą obydwie strony, które dokonały transakcji. Dobrze zorganizowana rejestracja pojazdu z zagranicy trwa jeden dzień. Warto wszystko dokładnie przygotować lub zlecić firmie zewnętrznej, żeby uniknąć niepotrzebnych kar.

Wybuch pandemii w 2020 roku spowodował niemałe zachwianie w temacie rejestracji pojazdów. Urzędy zostały zamknięte, a kierowcy sprowadzający swoje auta z zagranicy nie mogli dopełnić obowiązku rejestracji na czas. Wprowadzona wówczas Tarcza Antykryzysowa wydłużyła termin ponownie do 180 dni, ale tylko do końca 2020 roku! Dotyczyło to jedynie samochodów używanych.

 

Jakich DOKUMENTÓW potrzebujesz  do rejestracji samochodu z zagranicy

Wybierając się do Wydziału Komunikacji Twojego miasta należy mieć już komplet dokumentów. Szczególnie, jeżeli to Twoja pierwsza rejestracja pojazdu z zagranicy. Unikniemy problemów związanych z brakiem któregoś z nich i potrzebą ponownego umawiania się na wizytę. Dokumenty, o którym musimy pamiętać to:

 • potwierdzenie nabycia samochodu (faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub inne),
 • karta pojazdu (jeżeli została wydana),
 • dowód rejestracyjny,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód odprawy celnej (jeżeli samochód został zakupiony poza UE),
 • potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • aktualny odpis z KRS w podmiotów tam zarejestrowanych,
 • tłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego lub konsula,
 • formularz rejestracyjny.

WAŻNE: Jeżeli pełnomocnik wykonuje za nas procedury, należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową.

[WYKONAMY ZA CIEBIE WYMAGANE PROCEDURY REJESTRACJI POJAZDU Z ZAGRANICY]

Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny

Proces rejestracji pojazdu z zagranicy może trwać nawet do 30 dni. Na czas oczekiwania otrzymujesz tzw. “miękki dowód rejestracyjny”, który uprawnia Cię do poruszania się pojazdem. W przypadku nie otrzymania stałego dowodu po upływie 30 dni, należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji o przedłużenie czasowe.

 

Ile kosztuje rejestracja pojazdu z zagranicy?

Podliczając podstawowe koszty rejestracji pojazdu otrzymujemy kwotę 255,50 zł. Wliczają się w nią następujące opłaty:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • karta pojazdu – 75zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • pozwolenie czasowe (30 dni) – 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2zł.

Koszty te mogą być wyższe, jeżeli zdecydujemy się na wydanie tablic indywidualnych (1000 zł) oraz wydanie pełnomocnictwa osobie, której zlecamy rejestrację pojazdu (17 zł). 

Zleć rejestrację swojego pojazdu nam!

 

Proces rejestracji samochodu z zagranicy może wydawać się skomplikowany i przede wszystkim – czasochłonny. Skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, potwierdzeń oraz formularzy pozwoli załatwić wszystko w ciągu jednej wizyty w Wydziale Komunikacji. Jeżeli nie masz czasu i głowy do tego typu procedur skorzystaj z naszych usług. Z chęcią pomożemy Ci przejść przez cały proces szybko i bezstresowo.

[NASZA OFERTA REJESTRACJI POJAZDU Z ZAGRANICY]

pierwsza rejestracja auta z zagranicy

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *