Oznaczenia i kody w dowodzie rejestracyjnym
Poruszane tematy
Dowód rejestracyjny nieodłączny dokument przy każdym pojeździe. Ma na celu potwierdzenie, iż dany pojazd jest dopuszczony do ruchu, zawiera wszelkie dane techniczne pojazdu, a także dane personalne właściciela. A co z kodami i oznaczeniami, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym?
Rodzaje kodów w dowodzie rejestracyjnym
Kody, czyli oznaczenia poszczególnych pól pełnią w dowodzie rejestracyjnym kolosalne znaczenie. Poniżej po krótce ich opis:
- A – aktualny numer rejestracyjny pojazdu
- B – data pierwszej rejestracji pojazdu
- C – dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu tj. nazwisko,pesel,regon,adres
- D – dane dotyczące pojazdu, czyli marka, typ i model pojazdu
- E – numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy)
- F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu, nie dotyczy motocykli i motorowerów
- F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu
- F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów
- G – masa własna pojazdu (jeśli dokument dotyczy pojazdu ciągnącego, innego niż kategoria M1, masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające)
- H – okres ważności dowodu
- I – data wydania dowodu rejestracyjnego
- J – kategoria pojazdu
- K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu
- L – liczba osi
- O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem
- O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca
- P.1 – pojemność silnika
- P.2 – maksymalna moc netto silnika
- P.3 – rodzaj paliwa
- Q – stosunek mocy do masy własnej (dotyczy motocykli i motorowerów)
- S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy
- S.2 – liczba miejsc stojących
Jak widać oznaczeń jest cała masa, jednak służą one do określenia maksymalnych parametrów danego pojazdu. Oczywiście nie każde oznaczenie musi mieć wypełnioną wartość, są one różne w zależności od samochodów osobowych, ciężarowych, czy chociażby motocykli.
Zobacz naszą ofertę:
Usługa rejestracji pojazdów we Wrocławiu
- Rejestracja pojazdów Wrocław
- Rejestracji pojazdów za granicy
- Przerejestrowanie pojazdu
- Rejestracja auta w urzędzie we Wrocławiu
Kod Aztec, jakie ma zastosowanie?
Poza standardowymi opisanymi powyżej kodami w dowodzie rejestracyjnym znajdziemy także kod Aztec. Służy on przede wszystkim do automatycznego wprowadzania informacji dzięki urządzeniom skanującym do systemów informatycznych. Co ma na celu kod Aztec? Ten kod w dużej mierze przekazywany jest towarzystwom ubezpieczeniowym. Co ciekawe z kodu Aztec można skorzystać także podczas kolizji, a mało kto o tym wie. Wystarczy zeskanować ten kod w aplikacji „Na wypadek”, wtedy też nie trzeba będzie przepisywać wszystkich danych z dowodu rejestracyjnego.
Czy coś poza kodami powinno się znaleźć w dowodzie rejestracyjnym?
Warto zwrócić uwagę na to, aby w dowodzie był komplet pieczątek, który potwierdza badania techniczne pojazdu. Także komplet adnotacji urzędowych, które poświadczą chociażby hak, instalację LPG lub dopisanego współwłaściciela pojazdu. Rodzaj i przeznaczenie pojazdu to także istotna informacja, pojawić się także muszą: rok produkcji, dopuszczalna ładowność, największy dopuszczalny nacisk osi oraz numer karty pojazdu.
Jak widać w dowodzie rejestracyjnym znajdziemy masę zawartych informacji, każde pole ma przypisany inny kod, który określa nasz pojazd. Część informacji jest ukryta pod postacią kodów, jednak w prosty sposób można je także rozszyfrować. Warto zaznaczyć, że pełną specyfikację pojazdu ma dowód rejestracyjny, jednak już dowód czasowy jej nie będzie posiadać.
Czy warto znać kody w dowodzie rejestracyjnym?
Mimo, że z pozoru wydają się to trudne do rozwikłania zagadki to jednak warto zaznajomić się z oznaczeniami w dowodzie rejestracyjnym. Oznaczone w ten sposób są tam najważniejsze informacje nie tylko o właścicielu, ale i przede wszystkim o samym pojeździe.
Zobacz również: