Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Zgubiony dowód rejestracyjny. Zagubiony dowód rejestracyjny to poważna sprawa, jednakże może zdarzyć się niestety każdemu. Okoliczności zagubienia mogą być różne, wszystko zależne od sytuacji. Jednak co zrobić kiedy dojdzie już do zagubienia, jakie podjąć działania oraz co najważniejsze czy trzeba działać prędko? Przychodzimy z pomocą w tejże sytuacji.

Szybka reakcja, gdy nie wiesz gdzie jest Twój dowód rejestracyjny

W momencie kiedy nie wiemy co się stało z dowodem rejestracyjnym pojazdu czy został zagubiony bądź na przykład skradziony wraz z portfelem trzeba niezwłocznie zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji w urzędzie właściwym dla właściciela pojazdu. Nie ma co tu zwlekać, prędkie działanie jest kluczowe. Inaczej ma się także kwestia jeśli wiemy, że doszło do kradzieży dowodu rejestracyjnego wraz z portfelem. W tym wypadku oprócz zgłoszenia w wydziale komunikacji czeka nas także wizyta na policji. To priorytet jeśli doszło do kradzieży, nigdy nie zostawiajmy wizyty na policji na inny dzień, prędkość działania jest kluczowa.

Zobacz nasze usługi rejestracji pojazdów we Wrocławiu:

 1. Rejestracja pojazdów Wrocław
  Rejestracji pojazdów za granicy
  Przerejestrowanie pojazdu

Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego

Jeśli zagubiony bądź skradziony dowód rejestracyjny został już zgłoszony w odpowiednich organach należy dokonać złożenia wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Tutaj także potrzebne jest prędkie działanie. Jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby poprawnie złożyć taki wniosek?

 1. wypełniony wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego
 2. oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego bądź w wypadku kradzieży zaświadczenie z policji
 3. badanie techniczne pojazdu
 4. karta pojazdu
 5. dowód osobisty
 6. dowód zawarcia umowy polisy OC

Warto pamiętać, że wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego wiąże się także z wymianą tablic rejestracyjnych. Dlaczego? Otóż trzeba będzie na nie nanieść nowe znaki legalizacyjne, dlatego też wybierając się do wydziału komunikacji warto je mieć już przy sobie, aby uniknąć ponownego stania w kolejkach.

Jakie nastąpią zmiany po zagubieniu dowodu rejestracyjnego, ile trzeba czekać na wydanie wtórnika?

Przede wszystkim musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 54,50zł i jest to kwota wymiany dokumentu, zostanie nam doliczone także pozwolenie czasowe w kwocie 19zł oraz opłata skarbowa 17zł. Jak widać koszty poniesione nie są horrendalnie duże, jednak trzeba się z nimi liczyć.

Co w momencie kiedy jednak dowód rejestracyjny się odnajdzie?

To także nierzadka sytuacja, że w pewnym momencie nawet przez przypadek nasz dowód rejestracyjny się odnajdzie. Cóż wtedy począć? Oczywiście możemy zgłosić w urzędzie odnalezienie dowodu rejestracyjnego, czy chociażby jeśli to nie jest nasz dowód także warto zgłosić ten fakt. Jednak od strony prawnej niestety nic to już nie zmienia. W momencie wydania wtórnika nasze poprzednie dokumenty automatycznie tracą ważność. Więc w tym wypadku nic już nie można zrobić.

Czy wedle prawa można jeździć autem po zgubieniu dowodu rejestracyjnego?

W momencie zmiany przepisów kierowca nie musi już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jednak kiedy zostało wysłane zgłoszenie, że takowy dokument zaginął bądź został skradziony widnieje ta informacja w systemie. Co to oznacza? Podczas kontroli policji od razu funkcjonariusz będzie miał świadomość, że nie jesteśmy w posiadaniu takiego dokumentu. Dlatego warto w momencie zgłaszania tej sytuacji w urzędzie ubiegać się o czasowe pozwolenie na użytkowanie pojazdu, wiąże się to z wspomnianą wcześniej opłatą 19zł.

Kiedy dojdzie do zgubienia bądź kradzieży dowodu rejestracyjnego ważny jest czas. Nie można zwlekać, trzeba prędko zgłosić sprawę odpowiednim organom, a także wnioskować o tymczasowe pozwolenie na użytkowanie pojazdu, gdyż bez tego nigdzie nie ruszymy.

Zobacz również:Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.